PROIECT DE LECŢIE
CLASA: a XI- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” Baia Mare
DISCIPLINA: RELIGIE
LECŢIA: RELIGIILE LUMII – CREŞTINISMUL
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROFESOR: OCTAVIAN BUTUZA
COMPETENŢE SPECIFICE
- prezentarea apariţiei şi dezvoltării creştinismului în lume
- cunoaşterea învăţăturilor principale ale creştinismului
- enumerearea momentelor istorice importante pentru creştinism
STRATEGIA DIDACTICĂ
- Resurse procedurale
- SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
- Forme de organizare: frontal, individual
- Resurse materiale: catalog, tablă, cretă colorată, manual.
- Modalităţi de evaluare: observaţia sistemică, evaluare orală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
- Manual
- Biblia
- Cărţi de rugăciuni
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele instruirii (timp) | CS | Activitatea profesorului | Activitatea elevilor | Metode şi procedee | Forme de organizare | Resurse materiale | Modalităţi de evaluare |
Moment organizatoric
(2 min) |
– | Profesorul rosteşte cu elevii rugăciunea
Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei. |
Rostesc rugăciunea
Elevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie. |
Conversaţie | Frontal | Catalog | Observaţia |
Captarea atenţiei (1 min) |
– |
Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite. |
Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite. | Expunerea | Frontal | Tablă, cretă | – |
Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior (7 min) |
|
Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări lecţia anterioară şi notează în caietul personal elevii cei mai activi. |
Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere |
Conversaţia euristică
|
Frontal |
Manual |
Evaluare orală |
Dirijarea învăţării. |
1
2
3 |
Notează titlul lecţiei pe tablă. Solicită elevilor să răspundă la întrebări despre creştinism, despre religiile lumii. Profesorul prezintă elevilor apariţia şi dezvoltarea creştinismului în lume. Profesorul explică elevilor care sunt principalele învăţături ale creştinismului. Explică elevilor care au fost cele mai importante momente istorice în dezvoltarea creştinismului în lume.
|
Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.
Elevii răspund eventualelor întrebări. Notează în caiete.
|
Conversaţia Expunerea Modelarea
|
Frontal
|
Manual Biblia
|
Evaluare orală |
Obţinerea performanţei | Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri. | Elevii răspund. Pun întrebări. | Exerciţiul
Feed-back-ul |
Individual | Manual | Evaluare scrisă | |
Încheierea lecţiei | Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.
Rosteşte rugăciunea |
Sunt atenţi la cerinţe
Rostesc rugăciunea |
– |
Schiţa tablei
RELIGIILE LUMII – CREŞTINISMUL
Creştinismul este religia întemeiată de Iisus Hristos, numele îi vine de la întemeiatorul ei.
Îşi are începuturile în iudaism. Ziua de naştere a creştinismului este Cinzecimea, când Duhul Sfânt s-a pogorât asupra Apostolilor.
Recunoaşterea oficială a avut loc în 313 şi apoi s-a răspândit în toată lumea prin misionari creştini.
Este o religie revelată.
Dogmele creştinătăţii sunt cuprinse în Crez (Simbolul Credinţei.).
Învăţăturile principale sunt:
- dogma Sfintei Treimi
- Mântuitorul Iisus Hristos
- Fecioara Maria
- Biserica
- Taina Sfântului Botez
- Învierea morţilor
Momente istorice importante:
- Sinoadele Ecumenice şi fixarea dogmelor creştine
- Marea Schismă
- Reforma protestantă
- Contrareforma şi Uniaţia