NOŢIUNI DE LITURGICA
SEMNIFICAŢIA AŞEZARII SFINTELOR ICOANE ÎN BISERICĂ
CLASA a XI-a
PROIECT DIDACTIC
Profesor: | Carmen OPREA | ||||
Disciplina: | Religie | ||||
Clasa: | a XI-a | ||||
Unitatea de învăţare: | Noţiuni de liturgică | ||||
Titlul lecţiei: | Semnificaţia aşezării Sfintelor Icoane in biserică | ||||
Tipul lecţiei: | Achiziţie de noi cunoştinţe | ||||
Competenţe generale: | |||||
C.G.1. | Definirea specificului propriei credinţe, în raport cu alte credinţe şi convingeri | ||||
C.O.2 | Competenţa de utilizare adecvată a diferitelor tipuri de comunicare în situaţii reale (să folosească diverse modalităţi de comunicare în situaţii reale)
|
||||
C.G.2. | Utilizarea adecvată a conceptelor specifice religiei, in diferite contexte de comunicare | ||||
C.O.8 | Competenţa de construire/planificare a carierei (să-şi construiască un set de valori individuale şi sociale şi să-şi orienteze comportamentul şi cariera în funcţie de acestea) | ||||
Competenţe specifice: | |||||
1.3. | Prezetnarea semnificaţiei şi rolului iconografiei în cult | ||||
2.b. | Cunoaşterea şi utilizarea eficientă şi corectă a codurilor, a limbajelor şi a convenţiilor aparţinând terminologiei diferitelor domenii ale cunoaşterii | ||||
2.2. | Compararea unor opinii şi argumente diferite în discuţii şi dezbateri pe teme religioase | ||||
8.b. | Înțelegerea modului în care mediul social şi cultural (familia, normele sociale, codurile lingvistice, tradiţiile istorice etc.) influenţează ideile şi comportamentele proprii, precum şi pe ale altora | ||||
8.c. | Cunoaşterea şi analiza oportunităţilor oferite de diferite filiere vocaţionale, în funcţie de aptitudinile individuale
|
||||
Competenţe derivate: | |||||
Cognitive:
La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi urmatoarele competenţe: |
|||||
|
|||||
Afectiv-atitudinale: | |||||
|
|||||
Psihomotorii | |||||
|
|||||
Strategia: inductivă, dirijată, cognitivă | |||||
Organizarea: frontală, perechi şi grupe | |||||
Metode: | |||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|||||
Material didactic: | |||||
|
|
||||
|
|
||||
Material bibliografic: | |||||
1.***Biblia sau Sfanta Scriptură, Institutul Biblic şi de Misiune al BOR, Bucureşti, 2001 | |||||
2. BOGHIU,Arhim,Sofian, Chipul Mântuitorului în iconografie,Editura Bizantina,Bucuresti,2001 | |||||
3.BRANIŞTE Ene, Liturgica, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,Bucureşti,1984 | |||||
4. BRANIŞTE Ene, Liturgica specială, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,Bucureşti,1980 | |||||
5. Branişte Ene, Branişte Ecaterina, Dicţionar enciclopedic de cunoştinţe religioase, Editura Diecezană, Caransebeş, 2001. | |||||
6. Muha Corneliu, Religie – Auxiliar didactic pentru elevi, clasa a XI-a, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2009 | |||||
Momentele lecţiei | Competenţe specifice | Timp | Activitate didactică | Resurse/Metode | Evaluare |
Momentul Organizatoric | 1.3 | 2′
|
Salutul.
Rostirea rugăciunii Tatăl nostru. Realizarea prezenţei. Organizarea clasei. |
Rostirea rugăciunii
Conversația |
Observarea |
Verificarea cunoştinţelor | 2.2 | 5′ (3′ + 2′) | Profesorul prin întrebări cere elevilor să explice cuvantul icoana, sa xplice de ce cinstirea icoanelor nu este idolatrie, la ce Sinod Ecumenic s+a dat libertate de cult icoanelor.completeze în perechi fișa 1.
După expirarea timpului de lucru, elevii sunt invitați să compare rezultatul activității lor cu fișa completată propusă de profesor. |
Elevii răspund punctual la întrebările profesorului Conversația Explicația |
Observarea Aprecieri verbale
|
Pregătirea pentru lectia nouă | 2.b. | 2′
|
Profesorul invită elevii la un dialog despre Biserica Creştină, Una, lăsată de Mântuitorul Iisus Hristos, câştigată prin sângele Său pe Cruce.
|
Conversația |
Observarea Aprecieri verbale |
Anuntarea titlului lecţiei noi |
2.2 | 1′
|
Profesorul anunță titlul lecției noi și menționează competențele de atins pe parcursul orei. | Locasul de cult
Observaţia Conversația
|
|
Comunicarea noilor cunoştinţe | 1.3
2.2
8.b. 8.c. |
27′
|
Solicită elevilor să răspundă la întrebări despre iconă, pictura bisericescă.
Profesorul prezintă elevilor informaţii despre programul iconografic, despre arhitectura si pictura bizantină. Vorbeşte elevilor despre partile bisericii, despre icoanele si picturile existente in ficate parte a bisericii, despre obiectele sfinte, importanta si simbolismul lor Profesorul explică elevilor ca pictura bisericesca este o recapitulare a istoriei mantuirii. |
Locaşul de cult
Explicația Conversația Observaţia Activitate individuală. |
Observarea Aprecieri verbale
|
Fixarea cunoştinţelor | 1.3 | 8′
|
Se face prin întrebari adresate de catre profesor elevilor despre importanţa pe care pictura bisericească o are în viaţa creştinul ortodox, depre rânduiala pictării principalelor spaţii ale bisericii interioare si exteroare.
Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri. |
Fișa de lucru SINELG Conversația |
Observarea Aprecieri verbale |
Aprecierea, asocierea şi generalizarea | 8.b.; 8.c | 2′ | Profesorul formulează concluzii generale cu privire la tema discutată și subliniază elementele importante. Una Sfântă Sobornicească şi Apostolească Biserică este Biserica lui Iisus Hristos, căreia El i-a promis că nici porţile iadului nu o vor birui. Pictura mai este numită si „Biblia in imagini” sau „Biblia neştiutorilor de carte”. | Explicația
|
|
Evaluarea | 1.3 | 1′ | Profesorul face aprecieri generale cu privire la activitatea elevilor, menționându-i pe cei mai activi și notându-i pe cei care au dat mai multe răspunsuri bune. | Conversația
|
Aprecieri verbale
Notarea
|
Activitatea suplimenatră | 3.1 | 1′ | Profesorul le cere elevilor să alcătuiască câte un portofoliu care să cuprinda pictura imagini cu pictura existenta in fiecare compartiment5 al bisericii. | Conversația
Explicația |
Observarea
|
Încheierea | 3.2 | 1′ | Elevii şi profesorul rostesc rugăciunea:
Cuvine-se cu adevărat. Profesorul salută elevii. |
Rostirea rugăciunii | Observarea
|